advokatdanilchuk@gmail.com
м.Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області , вул . С. Бандери,15 «а».

Підпишіться на нас:

Кримінальне правоЯкщо домоволодіння знаходиться у спільній частковій власності і складається з декількох об’єктів нерухомості, то частка кожного із співвласників є частиною права на все домоволодіння як єдине ціле (ВС/КЦС, справа № 344/5437/17 від 16 вересня 2020р)

Фабула судового акту: Непогана постанова ВС, яка роз’яснює, що при поданні позову про визнання права власності, зокрема спільної часткової власності, судам не слід відразу проводити поділ цієї власності. Поділ майна в натурі це окрема позовна вимог, яка має інші підстави та способи доведення і передбачена ст. 367 ЦК України.

Тому у випадку визнання права власності на частку у домоволодіннів у порядку, передбаченому ст. 357 ЦК України, яке складається з декількох об’єктів нерухомого майна, суду не слід відразу визначати, які самі об’єкти належать кожному із співвласників. Адже спільна часткова власність кожного із співвласників розповсюджується на усі об’єкти домоволодіння у визначених судом частках. Водночас саме домоволодіння є єдиним цілим (річчю) для співвласників. Тобто, частка в праві спільної часткової власності, що належить кожному з співвласників, виступає не як частина речі, а як частина права на всю річ як єдине ціле.

Аналогічне правило передбачене і для позовів про визнання власності на будь-яке майно (необов’язково багатооб’єктне домоволодіння), яке знаходиться у спільній частковій власності. (хоча таке майно може бути подільним).

В цій справі частка у домоволодінні була успадкована від батька до сина на підставі заповіту. Проте в батька не було оригіналу правовстановлюючого документу на таку частку, і нотаріус відмовив сину у видачі свідоцтва про право на спадщину. До того ж інша частина домоволодіння вже належала дочці батька, тому виник спір про розмір часток, а разом з цим спір про поділ домоволодіння в натурі.

Суд апеляційної інстанції при розгляді позову сина про визнання права на частку в спільному домоволодінні вийшов за межі позовних вимог і, окрім визнання права власності на частку, на підставі інвентаризаційних креслень поділив домоволодіння між співвласниками. Тобто, частину приміщень домоволодіння залишив у спільній частковій власності, а частину – закріпив у рішенні за кожним із співвласників.

ВС скасував рішення суду апеляційної інстанції і направив справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції. ВС підкреслив, що «при визнанні права на частку не здійснюється вказівка які саме об`єкти в натурі відповідають частці в праві спільної часткової власності».


#адвокатзаліщики#адвокатсуд#адвокаткримінал#адвокатполіція#адвокатдокази#адвокатчортків# адвокатчернівці#

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://advokatdanilchuk.com/wp-content/uploads/2021/04/white_logo-1.png
м.Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області , вул . С. Бандери,15 «а».
Чернівці, вул. Андрія Кушніренка, 7 А, кабінет №105
+38(068)192-77-77
advokatdanilchuk@gmail.com

Підписуйтесь на нас:

БЕЗКОШТОВНА КОНСУЛЬТАЦІЯ