advokatdanilchuk@gmail.com
м.Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області , вул . С. Бандери,15 «а».

Підпишіться на нас:

Адмін. правопорушенняЦивільне правоЩо таке регресний позов, або відповідальність водія при ДТП

На жаль, будь-який з автовласників може потрапити в ДТП. Як зі своєї вини, через секундну втрату концентрації уваги, так і з вини іншого учасника руху. Для того, щоб мінімізувати ризики витрат великих сум грошей на ремонт свого і/або чужого автомобіля, автолюбителі страхують свої транспортні засоби. Збільшенню кількості застрахованих машин також сприяють штрафи за відсутність страхового поліса. Адже дешевше оформити мінімальну страховку у вигляді обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності (ОСАЦВ), ніж платити штрафи в разі зупинки патрульною поліцією. Поліс ОСЦПВ дає можливість уберегти себе від фінансових втрат, якщо сталося ДТП з вашої вини. Свою машину доведеться лагодити самому, за свої кровні, але хоча б за чужу машину заплатить страхова компанія.

Але в той же час автолюбителі помилково вважають наявність страхового поліса своєрідною індульгенцією в разі ДТП. І багато хто буває неприємно здивованим, коли отримують від страховиків регресний позов, коли, здавалося б, уже давно всі питання вирішені.

Зміст:

За допомогою ресурсу Протокол розглянемо можливі варіанти, при яких стає можливим регресний позов з боку страховиків.

Регресний позов страхової компанії до винуватця ДТП: можливі випадки

Отже, вкрай неприємна ситуація: ви винуватець ДТП, у вас є страховка, все оформлено, страхову компанію повідомили, адміністративний штраф за ДТП сплачено, свою машину відремонтували, про те, що трапилася неприємна подія вже й забули. І тут несподівано приходить претензія від страховиків, або ж відразу документи з суду, з яких випливає, що відкрито провадження і на вас поданий регресний позов від страхової компанії. Виявляється, не дивлячись на наявну на момент аварії страховку, ви винні гроші страховикам. Розглянемо докладніше, чому так відбувається і що потрібно робити щоб вберегти себе в майбутньому від подібних неприємностей.

Користуйтеся консультацією: Работает ли на практике европротокол? Как и в каких случаях можно составить европротокол при ДТП?

Страхова компанія може подати на регрес в наступних випадках:

 1. Ви забули повідомити страховиків про інцидент, що трапився;
 2. У вашому водійському посвідченні відсутня відмітка, що дозволяє управляти даним транспортним засобом;
 3. Рівень алкоголю в крові на момент ДТП перевищував допустиму дозу;
 4. Ви відмовилися від медичного огляду;
 5. Ви залишили місце ДТП до приїзду поліції;
 6. Використовувався автомобіль з неприпустимим станом вузлів і агрегатів;
 7. Дата ДТП не входить у часовий відрізок, зазначений в договорі страхування.
 8. Потерпілому автомобілю завдано збитків, розмір якого перевищує суму в страховому полісі;
 9. Ваша страхова з яких-небудь причин не виплатила належну суму потерпілому.

Саме при настанні вищезазначених випадків регресний позов страхової компанії до винуватця ДТП стає реальністю. При цьому слід зазначити, що подається регресний позов винуватцю ДТП, а не власнику машини.

Користуйтеся консультацією: Автоматическая фотовидеофиксация нарушений ПДД в Украине

Як уберегтися від регресного позову

 • письмово, протягом 3-х днів повідомити в свою страхову компанію про те, що трапилася ДТП;
 • сідати за кермо тільки при наявності водійських прав відповідної категорії;
 • не залишати місце ДТП, не переїжджати з місця, навіть якщо при цьому ви створюєте великі незручності іншим учасникам на дорозі;
 • стежити за технічним станом автомобіля;
 • вчасно продовжувати страховий поліс, щоб в необхідний момент не опинитися з простроченим полісом на руках;
 • не користуватися послугами сумнівних страхових компаній. Краще переплатити і оформити документи в відомій компанії, ніж заощадити і потім відшкодовувати всі збитки самому.

Хто відшкодовує збитки при ДТП: власник чи водій

Тут ситуація досить однозначна. Відповідальність власника авто при ДТП може наступити тільки в двох випадках: а) власник був за кермом під час ДТП; б) власник довірив керування автомобілем особі, у якої немає відповідних документів, що дають законну підставу для управління даним транспортним засобом. Наприклад, власник машини з яких-небудь міркувань посадив за кермо свою неповнолітню дитину, і в цей момент сталася аварія, або ж дитина сама без дозволу сіла за кермо автомобіля своїх батьків.

І в той же час, перейдемо до розгляду наступної ситуації:

Хто відшкодовує збитки при ДТП на службовому авто

Якщо працівник потрапив в ДТП на автомобілі організації, то для визначення відповідача у справі про регресні позови необхідно враховувати такі обставини: в який час скоєно дорожньо-транспортну пригоду – в робочий або ж в неробочий, і мету поїздки. Якщо ДТП скоєно в робочий час, і водій їхав, виконуючи робочі обов’язки, то відшкодовувати збиток доведеться роботодавцю. Якщо ж час був робочим, але водій їхав по своїх справах, то роботодавець звільняється від матеріальної відповідальності за відшкодування шкоди, і відповідно виплати повинен здійснювати особисто водій.

Користуйтеся консультацією: Чим повинен бути укомплектований автомобіль?

ДТП на чужій машині

Тепер розглянемо випадок, коли людина потрапила в ДТП на чужій машині зі страховкою, при цьому машина не є службовою. В цьому випадку в принципі нічого не змінюється – головне виключити вищезазначені 9 пунктів, і в такому випадку ніхто не зможе подати регресний позов – ні страхова потерпілого, ні страхова винуватця аварії. Тому, якщо при ДТП за кермом не власник, потрібна всього лише наявність страховки і дотримання вимог, зазначених в статті 38 Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності”. В цьому випадку ДТП на чужій машині, коли винуватець ДТП керував за дорученням, нічим не відрізняється від ДТП на власному автомобілі, а генеральна довіреність при ДТП (вона ж просто нотаріальна довіреність) не дає жодних переваг ні власнику автомобіля, ні особі, на якого виписана ця довіреність.

Чи потрібен власник авто при ДТП

Відповідь на це питання очевидна – всі питання у поліції і у страховиків будуть до водія, як до особи, яка перебувала за кермом на момент аварії. Виняток – якщо автомобіль викрадено у власника, або якщо власник усвідомлено передав управління особі, яка має прав на управління даним транспортним засобом.

Обов’язки страхової компанії при ДТП

З обов’язками водіїв при аварії більш-менш все ясно. А що входить в обов’язки страховиків? Якщо особа, яка перебувала за кермом під час скоєння ДТП, виконала всі умови ЗУ “Про ОСАЦВ”, і немає підстав для відмови від виплат, то представник страхової компанії повинен протягом 10-ти днів оглянути пошкоджений транспортний засіб, і запустити в хід документи для страхових виплат. Виплати постраждалій стороні здійснюються протягом 3-х місяців. Також слід зазначити, що в більшості випадків після ДТП дія страхового поліса припиняється, і автовласникові необхідно заново оформити страховку.

Що робити, якщо страхова подала регресний позов

Отже, найбільш неприємний момент: незважаючи на всі старання, вам прийшло повідомлення про регресний позов. Що робити?

По-перше, не впадати у відчай, а терміново звернутися за юридичною допомогою. Прямо тут, на сторінках порталу Protocol, ви зможете задати юристам своє питання. Вам проведуть правовий аналіз ситуації, що склалася, і зможуть надати професійну консультацію. У розділі “Тендер на юридичну послугу” можна як клієнт замовити потрібну послугу і за недорогою ціною вибрати юриста, попередньо скласти з ним договір про надання послуг. Якість послуг гарантовано брендом Protocol. Посилання на розділ: https://protocol.ua/ru/yuridicheskie_uslugi/ . Запам’ятайте, що витрати на юридичну допомогу в будь-якому випадку менші тих сум, які виставляють страхові компанії в своїх регресних позовах.

По-друге, вже з допомогою юристів розібратися: що саме стало підставою для подання позову, який пункт закону ви порушили, і як можна якщо не повністю відбитися від позовних вимог, то хоча б мінімізувати їх. Найчастіше страховики подають до суду на підставі пункту в законі, який зобов’язує повідомити їх про страховий випадок. В результаті виходять ситуації, коли після ДТП викликано представників поліції, складено протокол, у винуватця ДТП є всі необхідні документи, в тому числі діюча страховка, сума страхового відшкодування не перевищує суму в страховці, всі питання улагоджені, потерпілий отримує відшкодування збитків, винуватець вже встигає забути деталі події як страшний сон, і раптом приходить повідомлення про регресний позов, оскільки винуватець забув повідомити свою страхову про цей інцидент. Ще до порівняно недавнього часу всі подібні суперечки в судах вирішувалися на користь страхових компаній. Але з 2015 року ситуація змінилася завдяки позиції Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі № 6-284цс15. Суд став на сторону водіїв, і вказав у своїй постанові, що якщо факт дорожньо-транспортної пригоди ніким не оскаржений і зафіксований протоколом патрульної поліції, винуватець поніс адміністративне покарання, страхова компанія знала про те, що трапилося з інших джерел, і вже здійснила виплати потерпілому, то просте не повідомлення застрахованої особи про факт ДТП – це всього лише формальність, яка не може служити підставою для подачі регресного позову. Дальше більше.

Слідом за Верховним Судом України підтягнув свою практику і новий Верховний Суд в таких справах, як 13.03.2019 року у справі № 495/8394/15-ц (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/80782978 ) , і 10.04. 2019 року у справі № 724/1009/16-ц (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/81652322 ).

Але тим не менш, страхові компанії не надто звертають свою увагу на судову практику ВСУ і ВС, і подають регресні позови тільки на підставі неповідомлення про ДТП в 3-х денний термін, сподіваючись при цьому на незнання законів відповідачами. І тут не зайвим буде ще раз нагадати: тільки своєчасна кваліфікована юридична допомога врятує такого “забудькуватого” водія від обов’язку відшкодувати збитки страховикам, бо свою позицію доведеться відстоювати в суді, а зробити це самостійно непідготовленій людині практично нереально.

По-третє, необхідно перш за все перевірити: а чи не закінчився термін позовної давності, який становить три роки з дня дорожньо-транспортної пригоди. Якщо з моменту аварії пройшло більше трьох років, то всі претензії страховиків, навіть в разі наявності реальних підстав для подачі регресного позову, повинні бути відхилені судом. Але знову-таки, суд застосовує позовну давність лише, якщо про це попросить відповідач, тому обов’язково шукайте в таких випадках досвідченого юриста чи адвоката. Не покладайтеся на власні сили, оскільки ціна найменшої помилки при підготовці процесуальних документів для суду може бути дуже дорогою.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://advokatdanilchuk.com/wp-content/uploads/2021/04/white_logo-1.png
м.Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області , вул . С. Бандери,15 «а».
Чернівці, вул. Андрія Кушніренка, 7 А, кабінет №105
+38(068)192-77-77
advokatdanilchuk@gmail.com

Підписуйтесь на нас:

БЕЗКОШТОВНА КОНСУЛЬТАЦІЯ