advokatdanilchuk@gmail.com
м.Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області , вул . С. Бандери,15 «а».

Підпишіться на нас:

Цивільне правоЩо потрібно знати, коли даєш гроші в борг?

Повертаючись на кілька тисяч років тому, коли тільки зароджувалося право, першими нормами, які регулювали відносини між людьми, були норми сучасного цивільного права, а саме вони стосувалися боргових зобов’язань. Вже тоді були встановлені відсотки на передачу в борг зерна, золота, а з часом появи валюти, то і відсотки на гроші.

Зміст:

Як правильно давати гроші в борг

Єврейська мудрість говорить «потрібно давати гроші в борг, тільки якщо готовий їх подарувати», але чи можна якось захистити свої активи?

Ряд норм цивільного кодексу спрямований на захист ваших грошей, які ви даєте в борг під відсоток.

Давайте розберемося, як правильно давати гроші в борг і отримувати їх назад. Для того, щоб зрозуміти як правильно оформити передачу грошей боржнику, потрібно зрозуміти, ви ці грошу даєте безоплатно або ж хочете, щоб їх повернули з відсотком.

Користуйтеся консультацією: БОРГОВА РОЗПИСКА: все що потрібно знати і навіть не юристу

Згідно положень Цивільного кодексу, коли ви передаєте гроші в борг складається договір позики, або ж на підтвердження укладення договору може надаватися розписка. У якій формі має бути складений договір?

Наша відповідь, з метою того, щоб в разі пред’явлення позову в суді, повинна бути доказова база і про умови договору, з цього – у письмовій формі завжди, але ось норми Цивільного кодексу України свідчать, що письмова форма є обов’язковою тільки для договорів на суму понад 10 н.м.д.г. (170 грн.).

Чи завжди Ви отримаєте відсоток з грошей, які Ви передали в займ?

Посилаючись, на норми ст. 1048 ЦК України, існує презумпція оплачуваності договору. Що це означає? Це означає, що в загальному порядку, завжди ви будете отримувати відсоток від грошей переданих в борг. Яким чином? Або обидві сторони це обумовлюють в договорі (а також умови договору можуть бути обумовлені в розписці), або законодавцем передбачено відсоток на рівні облікової ставки Національного банку України. Але передбачені винятки, автоматично не нараховується відсоток (по обліковій ставці НБУ) в договорах, де:

  • предметом є сума менше 50 н.м.д.г. (750 грн.);
  • в борг передані речі визначені родовими ознаками (наприклад, зерно, пісок тощо).

У таких договорах відсоток потрібно прописувати.

Як правильно дати в борг, щоб повернути з відсотками? Наша відповідь – «передбачити в договорі цей відсоток». Чому? Тому що, якщо Ваша ситуація підпадає під одне з виключень вище, це буде означати, що Вашими грошима користувалися задарма.

Як правильно позичити гроші під розписку

Як ми вже з’ясували раніше, розписка є підтвердженням договору позики. Також з огляду на судову практику, суди не вимагають окремо ще крім розписки договір позики, а це означає, що Ви спокійно можете давати гроші тільки під розписку.

З цього, потрібно визначити ключові моменти як правильно взяти розписку з боржника, щоб в разі суперечок, реально через суд задовольнити всі свої вимоги

Перше, що потрібно пам’ятати, «Розписка» повинна здійснювати ідентифікацію сторін договору, тому необхідно вказати, ПІБ, серію і номер паспорта, номер ІПН. Також, в розписці, в обов’язковому порядку вказується момент передачі грошей. Це один з найважливіших нюансів, оскільки, якщо не буде передача грошей юридично зафіксована, то і не почнуться боргові зобов’язання. Сама ж сума переданих грошей вказується в розписці як цифрами, так і прописними буквами (наприклад, Мною, ПІБ, отримані грошові кошти в сумі 2000 грн. (Дві тисячі гривень)). Довгий час спірним питанням було “чи може бути предметом договору грошова сума в іноземній валюті, наприклад у доларах?”. Вважається, що єдиною грошовою одиницею на території України є гривня, але з практики винесених судових рішень, можна прийти до висновку, що предметом договору може бути валютна цінність у вигляді доларів США, а ось відсотки розраховуються в національній валюті. Також, якщо окремого договору позики немає, то в розписці, обговорюємо відсоток від позики (отримані … і беру на себе зобов’язання до 05 числа кожного місяця сплачувати 4% від суми позики). Далі, прописуємо термін повернення суми грошей, ставить підпис боржник і дату складання. Найчастіше також складають розписку при двох свідках, тому в кінці ставиться їхні ПІБ, місце проживання та підпис. Навіщо ж тоді потрібні свідки? Такий прийом використовується, щоб уникнути суперечок в суді про те, що “це не мій підпис і жодних грошей я не брав”.

Пользуйтесь консультацией: ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Підтвердженням укладення договору позики може бути не будь-яка розписка

Аналізуйте судовий акт: Боргова розписка, яка не містить посилання на момент передання грошових коштів, а умови надання та повернення коштів є суперечливими, не може свідчити про укладання договору позики (ВС/КЦС у справі № 632/2209/16,04.03.20)

Також для впевненості, що передача грошей дійсно відбулася, розписку позикодавець може завірити в нотаріуса. Водночас Закон не вимагає нотаріального посвідчення договору позики, проте за домовленістю сторін або на вимогу однієї із сторін договір може бути нотаріально посвідчений, але в цьому випадку при посвідченні договору в державній нотаріальній конторі необхідно сплатити державне мито в розмірі, визначеному Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 “Про державне мито”.

А при посвідченні договору приватним нотаріусом, стягується плата, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою (стаття 31 Закону України “Про нотаріат”), а це означає, що в державній нотаріальній конторі вам доведеться заплатити 1% від суми переданих грошей (від 150000 грн. (приблизно 5500 $) виходить мінімальна сума держ. мита 1500 грн.). Щоб оптимізувати оподаткування, необхідно звернутися до нотаріуса з вимогою завірити не саму розписку, а достовірність підпису, в такому випадку Ви оплатите тільки 0,02% н.м.д.г. Такі методи є додатковою гарантією не затягування процесу в суді, в разі невиконання зобов’язань боржником.

Розписка завжди залишається у позикодавця.Віддавати гроші потрібно за умовами домовленості, щоб уникнути заборгованості та штрафних санкцій у вигляді 3% річних та інфляційних. Припустимо, договір був про те, що Ви берете гроші на 3 місяці, то повернути Ви повинні відсотки за 3 місяці, що обумовлені в договорі, і всю суму позики. Чи можете Ви повернути достроково суму і не платити відсоток .То ж як віддавати борги правильно? У нашій ситуації описаній вище як для прикладу, Ви через три місяці повертаєте всю суму боргу, відсотки у Вас так само погашені і фактично зобов’язань вже немає. Але потрібно завжди пам’ятати, що юридично Ви все ще в боргу, поки Вам позикодавець не поверне розписку. Тому при передачі грошей не забудьте забрати розписку, в такому випадку всі боргові зобов’язання припиняються.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://advokatdanilchuk.com/wp-content/uploads/2021/04/white_logo-1.png
м.Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області , вул . С. Бандери,15 «а».
Чернівці, вул. Андрія Кушніренка, 7 А, кабінет №105
+38(068)192-77-77
advokatdanilchuk@gmail.com

Підписуйтесь на нас:

БЕЗКОШТОВНА КОНСУЛЬТАЦІЯ