advokatdanilchuk@gmail.com
м.Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області , вул . С. Бандери,15 «а».

Підпишіться на нас:

Кримінальне правоВсе про шахрайство. У чому відмінність шахрайства від невиконання договірних відносин, а також від інших майнових злочинів

Злочин проти власності стоять на першій сходинці серед усіх видів злочинів. А як часто ми чуємо в новинній стрічці випадки про витівки шахраїв. Згідно зі статистикою шахрайство поширене як і серед звичайного населення, так і в бізнесі, у зв’язку з чим за кількістю заведених кримінальних проваджень стоять поруч з крадіжками і грабежами. Пов’язана така «популярність» з тим, що людина добровільно, без будь-яких зусиль і застосування сили, спочатку віддає гроші і навіть не підозрює, що вони йдуть прямо в руки злочинців. Крім того, часто складно Зміст:

Що таке шахрайство?

У Кримінальному кодексі України передбачено, що шахрайство це заволодіння чужим майном або правом на чуже майно шляхом обману або ж через зловживання довірою.

Ось тепер детально розберемо, що таке шахрайство, і які ознаки мають мати дії, щоб вони підпадали під статтю шахрайства.

Перше, це незаконне привласнення на свій рахунок чужого майна (в тому числі грошей, нерухомості тощо) або право на майно (наприклад, цінні папери з правом на дивіденди). Незаконність отримання майна або права на майно реалізується двома способами: обманом або ж зловживанням довірою. В такому випадку, власник, або особа, якій довірили майно, добровільно (зовні виявляє волю, але яка шляхом обману не відповідає його волевиявленню) передає шахраю майно або право на таке майно.

Шахрайство стаття 190 КК Українинеобхідно відрізняти від злочину, передбаченого ст. 192 КК України. З об’єктивної точки зору злочин за ст. 192 КК України полягає в отриманні винним матеріальної вигоди за рахунок майна власника або законного власника, шляхом обману або зловживання довірою за відсутності ознак шахрайства. Однак, на відміну від шахрайства, під час скоєння цього злочину не відбувається вилучення чужого майна із фонду власника: винний отримує матеріальну вигоду в результаті використання майна, яке мало надійти в розпорядження власника і поповнити його майновий фонд. Тобто не вилучається право власності на майно, а лише не передається належному власнику або законному власнику. Способами вчинення злочину є обман і зловживання довірою.

Користуйтеся консультацією: Що робити коли вкрали велосипед і що загрожує злодієві?

Види шахрайства різні, тому слід розібрати найтиповіші ситуації.

Одним з найпопулярніших видів обману є дзвінки «представників» банку. Невідомі особи представляються співробітниками банку, а насправді телефонують шахраї, і мотивування дзвінка у них різне, наприклад, у вас заблокована карта або ж закінчується строк її дії, а далі вони просять вказати номер карти, час її дії і cvv-код, таким чином вони проводять операції в інтернеті та з вашого рахунку зникають гроші. Щоб уберегтися від такого виду шахрайства, потрібно пам’ятати, що паролі та інша інформація від банку – це секретна інформація. Ніколи не повідомляйте номер банківської карти, термін її дії, CVV2-код, а також паролі, що надходять SMS на телефон.

Також, зараз набирає популярності шахрайство в інтернеті, технології зовсім не відстають від телефонного шахрайства. На найпопулярніших інтернет-майданчиках реалізовується майно за заниженою ціною, що, звичайно ж, приваблює покупця. Далі просять внести повну суму або ж частину, Крім того, один з наймасштабніших видів – це фінансові шахрайства. Жертвами такого виду шахрайства стають зазвичай банки. З таким видом шахрайства дуже складно поставити межу між цивільно-правовими відносинами і злочином. Шахрай бере кредит на себе під заставу майна, або ж на інших підставних осіб («фунтів»), сума таких кредитних зобов’язань перевищує суму заставного майна, і далі людина припиняє виплачувати гроші за зобов’язаннями, тим самим шляхом обману отримує фінансову вигоду, підлаштовуючи всі обставини під вид звичайних фінансових ризиків.

Користуйтеся консультацією: Заява про злочин. Як подати так, щоб не відфутболили

Відмінність шахрайства від інших майнових злочинів

Майнові злочини займають нішу одних з найбільш поширених видів злочину, згідно з даними статистики, а також винесеними судовими вироками найбільш часто відбуваються крадіжки, грабежі та шахрайство. Судова психологія твердить, що крадіжка і грабіж відбуваються зазвичай особами з низького соціального прошарку, без вищої освіти, або навіть з незакінченою середньою, а ось шахрайство – особами з вищою освітою, і навіть з деякими спеціальними знаннями, або ж співробітниками / колишніми співробітниками того ж банку .

У чому відмінність крадіжки від шахрайства?

У першу чергу, у психології жертви. При скоєнні крадіжки жертва виявляє відсутність майна у своїй власності і абсолютно відразу ж розуміє, що вчинено злочин, такі заяви без проблем приймаються співробітниками поліції. Грабіж – це ж відкрите розкрадання майна, тобто особа ніяким чином не намагається приховати той факт, що вона незаконним шляхом обертає на свою користь гроші, або інші матеріальні цінності. А ось при шахрайстві жертва може довгий час не усвідомлювати, що її майно перейшло у чужу власність злочинним шляхом. Крім того, деякі види шахрайства стоять на межі з цивільно-правовим договором, що ускладнює можливість притягнути винних до кримінальної відповідальності.

У чому відмінність шахрайства від невиконання договірних відносин?

Трішки вище ми торкнулися теми шахрайства з фінансами. У чому суть одного з видів такого шахрайства і, як його відрізнити від невиконання договірних відносин?

Наведемо приклад, один з ваших знайомих взяв у Вас гроші в позику, Ви взяли розписку. Далі Ваш «приятель» зникає, або ж просто перестає виплачувати суму грошей, взяту в борг. На перший погляд, особливо для співробітників правоохоронних органів, це звичайні цивільно-правові відносини, але чи так це? А ось тут вже потрібно деталізувати ситуацію, потрібно дивитися на регулярність, якщо ж жертвою таких промислів є не тільки Ви, а й ряд інших людей, це може свідчити про навмисні шахрайські дії. Також, необхідно звернути увагу на те, у зв’язку з чим людина перестала виплачувати суму боргу – через важке матеріальне становище, яке змінилося внаслідок об’єктивних обставин (втрата роботи або ж раптова непрацездатність), або ж він з самого початку не планував повертати гроші, а в фінансовому становищі нічого не змінювалося. Головною ознакою шахрайства, яка і відрізняє його від цивільно-правових ризиків – це намір заздалегідь

Шахрайство з кредитами – це аналогічна схема, як і отримання грошей в борг від фізичної особи, тільки більш трудомістка, фінансово ресурсна. Наприклад, особа бере кредити у різних банків під заставу однієї машини, вартість цього транспортного засобу 10000 доларів, а сума кредитних коштів перевищує більш 100000 доларів, далі різко перестає платити, і згідно з нормами виконавчого провадження, цей транспортний засіб гасить всі зобов’язання перед кредиторами, але зовсім не погашає всі збитки. Ще один варіант, це відкриття фірми-одноденки на підставну людину, для розвитку фірми з оборотним капіталом 1000 доларів, береться в рази вища сума кредиту, далі фірма на стадії банкрутства продає своє майно, яке, звичайно ж, повністю не задовольняє всі вимоги кредитора, і таким чином n-особи незаконно збагачуються.

Користуйтеся консультацією: Хто такий потерпілий у кримінальному провадженні. Все що треба знати, коли постраждав від злочину

Що робити, коли ви дізналися про шахрайство?

Оскільки підступи шахраїв досить різні і дуже витончені, іноді стати жертвою шахрая дуже просто. В першу чергу, Вам слід підготувати всі необхідні докази, які б свідчили про вчинення злочинних дій проти Вас, а також бажано звернутися до адвоката для грамотного складання заяви в поліцію. Допомога досвідченого адвоката в цій категорії справ необхідна, оскільки шахрайство входить в категорію латентних злочинів.

Для грамотного складання заяви про вчинення злочину по ст. 190 КК України, необхідно звернути увагу на всі ознаки складу злочину, а саме об’єктом – має бути ваше майно або ж право на майно, з об’єктивної сторони – протизаконний спосіб обернення об’єкту у власність зловмисників, за допомогою обману або ж зловживання довірою (наприклад, передача явно фальшивих грошей Вам за товар або послугу (обман в грошах, при відсутності складу фальшивомонетництва, в такому випадку гроші з явними ознаками підробки), оплата послуг в інтернеті, передача грошей в борг тощо), також варто вказати на навмисність здійснення злочину.

Покарання за шахрайство диференціюється в залежності від складу злочину, за ч. 1 ст. 190 КК України передбачено покарання у вигляді штрафу від 2000 н.м.д.г до 3000 н.м.д.г. (34000 грн до 51000 грн). Якщо ж шахрайство в особливо великих розмірах (на сьогодні, від 681000 грн), то покарання передбачено у вигляді позбавлення волі до 12 років з конфіскацією майна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://advokatdanilchuk.com/wp-content/uploads/2021/04/white_logo-1.png
м.Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області , вул . С. Бандери,15 «а».
Чернівці, вул. Андрія Кушніренка, 7 А, кабінет №105
+38(068)192-77-77
advokatdanilchuk@gmail.com

Підписуйтесь на нас:

БЕЗКОШТОВНА КОНСУЛЬТАЦІЯ